Wędzenie i domowy wyrób wędlin

Dowiedz się jak od podstaw, samodzielnie zbudowałem wędzarnię, zrobiłem swoje własne wędzonki!

 

Na blogu Jan Wędzi Amator domowego masarstwa dzieli się z Wami własnymi doświadczeniami odnośnie wędzenia i domowego wyrobu wędlin!

Wędzenie na zimno, ciepło i gorąco – porównanie

Wędzenie na zimno, ciepło i gorąco – porównanie

Wędzenie to proces konserwacji i nadawania smaku żywności poprzez wystawienie jej na działanie dymu pochodzącego z palonego drewna. Proces wędzenia był pierwotnie stosowany jako metoda konserwacji mięsa i ryb, ale obecnie wędzenie stosuje się również do innych produktów spożywczych, takich jak sery, warzywa czy owoce. Niegdyś wędzono nad ogniskami, obecnie wykorzystuje się rozmaite wędzarnie. Wędzone powoduje, że z wędzonej żywności odparowuje część wody co wpływa na redukcję jej masy. Wnikający do wnętrza dym ma właściwości przeciwutleniające, co chroni wędzonkę przez zepsuciem. Zawarte w dymie wędzarniczym związki nadają wędzonkom zapach, kolor i swoisty smak. Ponad to wędzone wyroby są poddawane obróbce termicznej, która utrwala je i zmienia ich strukturę. Wędzenie na zimno, ciepło i gorąco to różne metody wędzenia, które mają swoje unikalne cechy i zastosowanie. W tym artykule porównam te techniki wędzenia, aby pomóc Wam zrozumieć, jakie są ich zalety i wady.

czytaj dalej…

Utopenci – Utopence czeskie parówki marynowane i przepis na kiełbaski Špekáček – buřt lub vuřt

Utopenci – Utopence czeskie parówki marynowane i przepis na kiełbaski Špekáček – buřt lub vuřt

Utopenci, znane również jako „utopence”, są popularnym daniem kuchni czeskiej. Zobacz jak je zrobić w domu! Historia powstania Utopenców, czyli czeskich parówek marynowanych, jest nieco tajemnicza i otoczona legendą. Choć brakuje konkretnych dowodów, istnieje wiele opowieści, które przekazują różne wersje ich pochodzenia. Jedna z najpopularniejszych historii na temat Utopenców, sięga XIX wieku i jest związana z klimatem czeskich piwiarni oraz tradycji kulinarnych tamtego czasu. To marynowane parówki o wyjątkowym smaku, które doskonale komponują się z lokalnym piwem. W tym artykule przedstawimy Ci autentyczny przepis na utopence, który pozwoli Ci stworzyć smakowitą ucztę w domowym zaciszu. Poznaj historię Utopenci i Spekacek oraz jak przygotować je w domu!
czytaj dalej…

Peklowanie mięsa: o czym warto wiedzieć?

Peklowanie mięsa: o czym warto wiedzieć?

Peklowanie to bardzo istotny element w przygotowaniu mięsa. Wybór mięsa najlepszej jakości to pierwszy krok, by móc cieszyć się aromatyczną szynką, kruchą karkówką czy pysznym schabem wprost z wędzarni. Warto pamiętać, że mięso można skutecznie zakonserwować, oraz poprawić jego smak, kruchość i kolor. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest peklowanie, którego właściwości są znane od tysięcy lat. czytaj dalej…

Krótko wędzona polędwica na Święta

Krótko wędzona polędwica na Święta

Święta to czas wyjątkowy, dlatego też dzisiaj mamy dla was propozycję na wykwintną polędwicę wędzoną. Każdy z was na pewno chce się solidnie do nich przygotować. Sama wigilia to czas, kiedy wyczekujemy narodzin Chrystusa, dlatego też jest to okres postu. W tym dniu spożywamy tylko dania jarskie i rybne. Po dniu wigilijnym nadchodzą święta i okres radości. W trakcie świąt spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi zasiadając przy stole. Zaskocz swoich bliskich ciekawymi daniami!
czytaj dalej…

Frankfurterki chrześniaka Kacpra

Frankfurterki chrześniaka Kacpra

Frankfurterki – krótkie, cienkie kiełbaski z wołowiny lub wieprzowiny, wywodzące się z Niemiec. Nazwa pochodzi od miasta niemieckiego Frankfurt, gdzie rozpoczęto ich produkcję. Kiełbaski produkowane najczęściej jako wędzone, parzone. Ja dziś przedstawiam państwu przepis na frankfurterki po mojemu, a może raczej w guście chrześniaka  Kacpra, bo to on jest ich największym amatorem i smakoszem. czytaj dalej…

Kiełbasa kminkowa

Kiełbasa kminkowa

Wyjątkowa i bardzo wyrazista kiełbasa. Doskonała do kanapek. Po szynkach i polędwicach można spróbować czegoś innego. Jest to kiełbasa kminkowa. Nie wymaga ona od nas zbyt wielkiego zaangażowania, lecz smakiem zachwyca. Kminek posiada wiele właściwości pro zdrowotnych. czytaj dalej…

Polędwica Sopocka

Polędwica Sopocka

Po kilku niestety nieudanych próbach, testowaniu różnych przepisów przedstawiam Państwu przepis na Polędwicę Sopocką, która praktycznie konsystencją przypomina tą sklepową, jednak o wiele lepiej smakuje. Polędwica doskonale nadaje się na kanapki, zdecydowanie przypadnie do gustu dzieciom, które ja wręcz uwielbiają.

czytaj dalej…

Parówki z szynki

Parówki z szynki

Parówki z szynki– idealne dla dzieci, jak i dla dorosłych. Ale jak je zrobić? Skoro w większości przepisów pojawia się nazwa kutrowanie, która już sama z siebie mnie osobiście przeraża. czytaj dalej…

Biała kiełbasa i szynka wędzona Cioci Marty

Biała kiełbasa i szynka wędzona Cioci Marty

Szaleństwa zakupowe zakończyły się nabyciem 12 kg szynki. Co z tego wyszło? Pyszna szynka wędzona i biała kiełbasa! Poznajcie prosty przepis na zagospodarowanie takiej porcji mięsa! Mięso zostało poporcjowane, starannie oczyszczone ze wszystkich błon, ścięgien oraz przerostów.  Następnie bardzo dokładnie umyte w zimnej wodzie i osuszone. czytaj dalej…

Schab długodojrzewający – domowy przepis

Schab długodojrzewający – domowy przepis

Schab długodojrzewający, przedstawiam Państwu prosty przepis na coś pysznego. Jest to jedna z niewielu wędlin, jakie można wykonać samodzielnie w domu. Bez wędzenia, bez maszynerii, bez zbędnych ceregieli, a jakże pyszna i wykwintna. Wędlina wymaga od nas troszeczkę zachodu, ale proszę mi wierzyć warto się poświęcić dla tego smaku.

czytaj dalej…

ELEKTRYCZNA WĘDZARNIA BORNIAK UW-150

ELEKTRYCZNA WĘDZARNIA BORNIAK UW-150

Wędzone produkty są niezwykle smaczne – wielu ludzi je wprost uwielbia! Wiadomo jednak doskonale, że produkty sprzedawane w hipermarketach nie zawsze są zdrowe – a wszystko przez dodatki czy wzmacniacze smaku, jakimi się je faszeruje. Dlatego też część osób decyduje się na zakup własnej wędzarni, by samodzielnie przygotowywać przeróżne, wędzone smakołyki.

czytaj dalej…

Sól himalajska – zdrowa i wartościowa przyprawa

Sól himalajska – zdrowa i wartościowa przyprawa

Praktycznie każdy z nas chętnie sięga po sól. Jak się okazuje coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to cenna dla naszego organizmu przyprawa. Wręcz przeciwnie w wielu przypadkach lekarze alarmują nas, o tym, że spożywanie soli jest nadmierne w naszym społeczeństwie a co za tym idzie prowadzi do wielu poważnych chorób. czytaj dalej…

Domowy pasztet idealny na kanapki

Domowy pasztet idealny na kanapki

Bardzo prosty w wykonaniu i smaczny pasztet. Wystarczy mieć maszynkę do mięsa i blender lub sam Thermomix. Wykonanie pasztetu w Thermomixie zajmuje około 15 minut. Potem wystarczy go pasteryzować i mamy gotowy pasztet. Zdecydowanie lepszy niż ten sklepowy.

czytaj dalej…

Domowa szynka wieprzowa z szynkowara z majerankiem

Domowa szynka wieprzowa z szynkowara z majerankiem

Wyroby z szynkowara są wolne od chemii, wypełniaczy i innych wynalazków. Dotychczas nie wychodziły mi wyroby z szynkowara. Zniechęcony kilkoma próbami, odpuściłem sobie zabawę z szynkowarem. Jednak lektura kilku etykietek w sklepie sprawiła, że zakupiłem doskonały szynkowar Tescoma i zaczynam kolejne próby. O dziwo pierwszy wyrób z nowego szynkowara wyszedł super.  czytaj dalej…

Schab pieczony z szynkowara

Schab pieczony z szynkowara

Schab pieczony z szynkowara jest prostą wędliną, którą możecie samodzielnie wykonać. Uważam, że jest to jeden z prostszych i trudnych do zepsucia przepisów. Polecam przepis na schab pieczony z szynkowara, wszystkim początkującym domowym wędliniarzom.

czytaj dalej…

Parzenie w szynkowarze

Parzenie w szynkowarze

Wyroby z szynkowarów stają się coraz bardziej popularne. Domowe wędliny z szynkowara są stosunkowo tanie i łatwe w produkcji. W szynkowarze przygotujecie pyszne wyroby z drobiu, wołowiny, wieprzowiny a nawet ryb. czytaj dalej…

Kilka słów o blogu i autorze Jan Wędzi 

Jan Wędzi jest blogiem prowadzonym przez amatora domowego masarstwa i wędzenia. Tak jak większość z Was zaczynałem od zera. Moja przygoda z wędzeniem rozpoczęła się w 2010 roku. Na samym jej początki wiedziałem tylko tyle, że chcę samodzielnie przygotowywać własne kiełbasy i wędzonki!

Co mnie zmotywowało do rozpoczęcia przygody z wędzeniem?

Rozgoryczenie, rozczarowanie sklepowymi wyrobami. Postanowiłem zabrać się samodzielnie za robotę. Poczytałem, posłuchałem i ruszyłem z budową własnej wędzarni.

Wędzarnia

Wybór projektu wędzarni nie był prosty. Dziesiątki różnych konstrukcji wędzarni wykonanych z rozmaitych materiałów zdecydowanie utrudniało wybór projektu wędzarni. Jednak po dłuższym zastanowieniu wybrałem tą jedyną wędzarnię. O mojej wędzarni poczytacie na blogu w dziale Wędzarnie typy i projekty.

Pierwsze wędzonki

Budowa wędzarni to pikuś przy tym jak natrudziłem się, by moje wędzonki były tym czym są teraz! Peklowanie, sznurowanie lub wsadzanie wyrobów do siatek i wreszcie wędzenie. Pierwsze próby – rozczarowanie, kilogramy zbyt słonego, źle uwędzonego mięsa i kombinowanie jak je zagospodarować!! Tak wyglądały moje początki. Nie uwierzycie ile bigosu narobiliśmy ;).  Nie poddałem się…

Obecnie wędzę z powodzeniem ryby, sery, mięso, robię własne kiełbasy! Za każdym razem wychodzi mi to coraz lepiej.

Wiedza odnośnie domowego masarstwa

Czerpię ją z literatury i internetu, czasem od wuja, który przez sporą część swojego życia przepracował w rodzinnym zakładzie masarskim ( z kilku pokoleniową tradycją). Niestety, nie mam wykształcenia w tym kierunku.

Przedstawiane na moim blogu przepisy pochodzą głownie z książek o tematyce masarskiej – wędliniarskiej i oczywiście internetu! Czasem wprowadzam lekkie modyfikacje. To, że komuś coś nie wyszło lub nie smakuje to nie znaczy, że jest źle. Każdy ma swój indywidualny gust kulinarny.

 

Jestem amatorem domowego masarstwa i wędzenia,samodzielnie zdobywam wiedzę, popełniam błędy i na nich się uczę!

Na tym blogu dzielę się z Wami moimi doświadczeniami odnośnie wędzenia i domowego wyrobu wędlin!

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange