Wędzenie ryb

 

Ryby wędzone są doskonałe jako danie główne ale również jako dodatek lub składnik rozmaitych potraw. Po co w ogóle wędzić ryby? Po pierwsze po to by zyskały one trwałość, niepowtarzalny aromat i smak. W zależności od przypraw, sposobu solenia, wędzenia, gatunku ryby, użytego drewna do wędzenia uzyskamy różne, ciekawe smaki i aromaty. Aby nasze wędzone ryby były jak najsmaczniejsze musimy koniecznie przestrzegać kilku ważnych zasad, począwszy od samego początku, czyli zakupu ryby.

Ryba, którą będziemy wędzić musi być świeża. Nie kupujmy ryb wyglądających na mało świeże. Raczej odpuszczam sobie ryby, które są sprzedawane na tackach w folii.Wszystkie ryby muszą być sprawione z wielką starannością i umyte przed soleniem. Wnętrzności w tym skrzela i oczy, powodują szybsze psucie ryb, nawet po uwędzeniu. Skrzela psują się bardzo szybko, pod wpływem temperatury mogą puszczać śluz, krew i soki. Ryby posiadają gęstą łuskę należy dokładnie oskrobać.

 

Solenie ryb

 

Jest to kolejny etap, który rzutuje na efekt końcowy. Na początku proponuje przygotowywać wędzone ryby na bazie tylko i wyłącznie soli. Dlaczego?
Otóż gdy zaczynamy wędzić, musimy dobrać odpowiedni dla naszych preferencji smak. Ryba przyprawiana tylko solą, jest doskonałym sposobem na poznanie smaku ryby wędzonej. Dzięki temu wiemy jaka ilość soli nam odpowiada. Gdy poeksperymentujemy, to możemy dodawać kolejne przyprawy.

 

Po co solić ryby?

 

Wszystkie ryby posiadają w swoich organizmach niezbyt wiele soli. Dotyczy to również ryb morskich. Solenie konserwuje ryby, przez co ich trwałość jest zdecydowanie większa. Naczynia do solenia ryb muszą być odporne na agresywne działanie soli. Muszą one posiadać atest, dopuszczający je do kontaktu z żywnością. Najlepiej stosować naczynia emaliowane, plastikowe.

 

Rodzaje solenia ryb

 

Solenie ryb na sucho, polega na nacieraniu ryb solą kuchenną lub kamienną. W zależności od wielkości ryb solenie trwa od 3 do nawet 15 godzin. Najmocniej musimy nacierać okolice kręgosłupa i grzbiet. Dobrą proporcją jest stosowanie się do zasady 18g soli na 1 kg ryby. Ryby solone na sucho po peklowaniu należy otrzepać z soli.

Solenie na mokro polega na moczeniu ryby w roztworze. Efekt takiego solenia jest zdecydowanie lepszy od solenia na sucho ponieważ ryby są równomiernie zasolone. Solenie na mokro przeprowadzać należy w temperaturze maksymalnie 12 stopni, w zacienionym miejscu. W zależności od wielkości ryb i ich gatunku stosuje się solankę 10:1 lub 12:1 – dla mniejszych ryb. Podane stężenia sprawdzają się przy soleniu trwającym maksymalnie 3-4 godziny. Im większy czas solenia tym solanka może mieć mniejsze stężenie. Po peklowaniu ryby trzeba dokładnie umyć pod bieżącą zimną wodą. Następnie muszą one być dokładnie osuszone. Gdy ich nie osuszymy, będą one się podczas wędzenia gotować.

 

Jak wędzić ryby?

 

Wędzimy ryby drewnem liściastym, owocówka jest doskonałym rozwiązaniem. Z drzew nieowocowych doskonałe efekty uzyskamy używając buka, okorowanej brzozy, jesionu.
Sposoby wędzenia ryb opisałem poniżej!

 

Gorące wędzenie na mokro

 

Szybka i sprawdzona metoda wędzenia ryb. Temperatura wędzenia – 100 stopni. Na początku temperatura powinna być jak największa a upływającym czasem powinna być stopniowo obniżana.

 

Gorące wędzenie na sucho

Tą metodą wędzi się podobnie jak mięso. Początkowa temperatura około 40 stopni, tak aby ryby obeschły. Schnięcie powinno trwać około godziny, po tym czasie temperaturę należy podnieść do maks. 80 stopni a w ostatnich 20 minutach do 100 stopni.

Popularne wędzenie ryb na gorąco – etapy

Osuszanie w temperaturze 60-90 stopni wylot spalin otwarty całkowicie
Pieczenie – temperatura do 130 stopni.
Wędzenie w gęstym dymie, wylot prawie całkowicie zamknięty a temperatura stale się obniża.

Kolejna metoda wędzenia na gorąco

Wędzarnię trzeba nagrzać w temperaturze 50 stopni przy otwartym wylocie spalin przez około godzinę.
Po tym czasie do wędzarni wkładamy ryby i osuszamy je w temperaturze nie wyższej niż 50 stopni bez dymu, przez okres około 40 minut, wylot spalin ma być otwarty aby pozbyć się wilgoci.

Ryby o wadze do pół kilograma wędzimy w niezbyt gęstym dymie w temperaturze 45 – 55 stopni przez  3 – 4 godziny, po tym czasie należy podnieść, temperaturę w wędzarni do 90 stopni i wędzić przez kolejne 20 – 30 minut.

Wędzenie ryb na zimno

Wędzi się dymem bardzo rzadkim. Temperatura maksymalnie 25 stopni. Czas wędzenia w zależności od ryby i jej wielkości oscyluje od 6 godzin do nawet kilku dni. W początkowej fazie wędzenia wędzarnię należy osuszyć. Ryby wkładamy i osuszamy w temperaturze 18 – 23 przez około 50 minut. Ryby muszą być suche.
W trakcie wędzenia dym powinien swobodnie wylatywać z wędzarni.
Ryby wędzimy w temperaturze od 15 do 25 stopni  przez okres co najmniej 12 godzin a najlepiej przez dwa dni po 10 godzin.

Wieszanie ryb wędzonych

Ryby można wędzić w całości lub w dzwonkach. Karpia wędzi się w dzwonkach. Do ich mocowania na kijach wędzarniczych stosowane są specjalne haki.

pstrąg wędzony w wędzarni przenośnejRyby można zawiesić na kilka sposobów:

  • Ryby drobne wędzi się w całości, – szproty, śledzie. Ryby o większe powinny mieć wstawione w jamie brzusznej rozpórki z drewna,
  • Ryby z głowami – przebijając czaszkę drutem, powyżej nasady głowy lub przez oczy,
  • Ryby bez głów – przez kręgosłup na wysokości 1/3 długości ryby,
  • Ryby w kawałkach – w połowie kawałka,
  • Żadne ryby nie mogą stykać się z innymi podczas wędzenia.

Zobacz inne przepisy na wędzenie ryb!

Makrela wędzona

Makrela wędzona

Makrela wędzona jest moją ulubioną rybą. Tłusta, soczysta po prostu wyśmienita. Od niedawna sam wędzę makrele w moich wędzarniach. Problemem jest zakup surowej makreli. Ja kupuję makrelę w Selgros lub w Auchan czasem na stoiskach rybnych w pobliskiej hali jednak tam...

Karp wędzony

Karp wędzony

Jak święta Bożego Narodzenia, to nie może zabraknąć karpia!  Smażony, duszony, w warzywach... czemu więc nie uwędzić karpia?! Testuję, a co mi tam!  Kupiłem w Lidlu płaty karpia, nie chciało mi się kupować całego i babrać się z oprawianiem....

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange