Szaleństwa zakupowe zakończyły się nabyciem 12 kg szynki. Co z tego wyszło? Pyszna szynka wędzona i biała kiełbasa! Poznajcie prosty przepis na zagospodarowanie takiej porcji mięsa! Mięso zostało poporcjowane, starannie oczyszczone ze wszystkich błon, ścięgien oraz przerostów. Następnie bardzo dokładnie umyte w zimnej wodzie i osuszone.
I tak mamy 3 piękne szynki w kulce, 5 kawałków mniejszych oraz wykrojone resztki, które także wykorzystamy. Zabieramy się do pracy!
Szynka wędzona
Potrzebujemy:
Mięso z szynki wieprzowej
Cukier – pół szklanki na 1 kg mięsa
Zalewa peklowa:
Sól peklowa – 50 g na ½ litra wody
Ziele angielskie- 20-30 ziaren
Pieprz czarny – 20-30 ziaren
Liść laurowy 15-20 sztuk
Garnek
Siatkę wędzarniczą, sznurek
Przygotowanie szynki Cioci Marty
Pierwszego dnia osuszone i oczyszczone szynki zasypujemy cukrem, wkładamy do garnka z pokrywą i umieszczamy na 24 godziny w lodówce.
Następnie przygotowujemy zalewę solankową, w której przez następne 6 dni będzie leżeć nasza szynka i się peklować. Do garnka wlewamy wodę, doprowadzamy do wrzenia. Następnie wyłączamy gaz, wsypujemy sól peklową, ziarna ziela angielskiego i pieprzu. Gotową zalewę zostawiamy do ostygnięcia.
Po upływie 24 godzin wyciągamy nasze zasypane cukrem szynki z lodówki. Dokładnie płuczemy, osuszamy ręcznikiem. Ponownie układamy w garnku dość ciasno i zalewamy zalewą tak, aby ta zakryła całe mięso. Garnek przykrywamy pokrywą i wstawimy do lodówki na 6-10 dni. Co dwa dni obracając szynki.
Po upływie mniej więcej 7 dni wyciągamy mięso z lodówki. Dokładnie płuczemy z zalewy i osuszamy. Wsiadamy szynki do siatki. Rozwieszamy na kiju i idziemy rozpalać wędzarnię.
Wędzarnię rozpalamy drewnem olchowym. Kiedy temperatura wzrośnie do ok 40 – 50 stopni wkładamy mięso i osuszamy 2-3 godziny. Następnie podnosimy temperaturę do 65 – 70 stopni i wędzimy 8 godzin.
Po tym czasie nasze szynki mają już piękny złotobrązowy kolor. Teraz tylko wystarczy je sparzyć w wodzie o temperaturze 70 stopni przez ok godzinę. Jeśli nie mamy termometru wystarczy jedną szynkę przekroić na pół i sprawdzić czy jest dobrze sparzona i oczywiście konsumować.
Aa co ze skrawkami szynki, które nam zostały???
JAK TO CO???
ROBIMY BIAŁĄ KIEŁBACHĘ 😀
Otóż do tych skrawków szynki w ilości 4 kg dokupiłam 4 kg surowego boczku. Wszystko mielimy w maszynce na grubych oczkach.
Następnie dodajemy:
- 18 g soli peklowej na 1 kg mięsa
- ¼ główki czosnku na 1 kg mięsa
- Pieprz i majeranek wg. uznania – zachęcam do próbowania mięsa. Każdy przecież ma inne preferencje smakowe. Warto jednak zaznaczyć, że mięso musi być czujne. Czyli podczas próbowania za słone, za pieprzne i za bardzo przyprawione. A wtedy po sparzeniu będzie idealne 😛
- ¼ szklanki wody na 1 kg mięsa
Wszystko ze sobą mieszamy i nadziewamy we flak grubości 24 -26 mm, który 8 godzin wcześniej został namoczony w letniej wodzie.
Przygotowaną kiełbasę parzymy w wodzie o temperaturze 70 stopni przez ok. 20 – 30 min. Następnie zalewamy zimną wodą i pozostawiamy w niej do całkowitego wystygnięcia – wtedy nasza kiełbasa nie będzie miała brązowych przebarwień, które powstają w czasie stygnięcia.