Schab długodojrzewający, przedstawiam Państwu prosty przepis na coś pysznego. Jest to jedna z niewielu wędlin, jakie można wykonać samodzielnie w domu. Bez wędzenia, bez maszynerii, bez zbędnych ceregieli, a jakże pyszna i wykwintna. Wędlina wymaga od nas troszeczkę zachodu, ale proszę mi wierzyć warto się poświęcić dla tego smaku.

Do wykonania schabu długodojrzewającego potrzebujemy:

1 kg schabu bez kości

½ szklanki cukru

1/4 szklanki soli kuchennej

1/4 soli peklowej

2 łyżki majeranku

1 łyżeczkę papryki słodkiej

1 główkę czosnku

1 cienką podkolanówkę – tak, tak podkolanówkę 😛

Przygotowanie schabu długodojrzewajacego

  • Pierwszego dnia schab należy oczyścić ze wszystkich błon i ścięgien, dokładnie umyć i osuszyć ręcznikiem papierowym. Natrzeć cukrem, włożyć do pojemnika z pokrywą. Włożyć do lodówki na 24 godziny.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, aby w czasie przygotowywania mięsa do wędzenia, czy też jak w tym przypadku schabu długodojrzewającego stosować naczynie przeznaczone tylko do tego celu. Z reguły jest to garnek używany na co dzień w naszej kuchni do gotowania innych produktów – niestety istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że mięso nam się zepsuje. Warto zatem zainwestować w następny przeznaczony TYLKO do produkcji naszych wędlin.

  • Po upływie doby wyciągamy nasz schab z lodówki. Płuczemy z cukru i osuszamy ręcznikiem. Mieszamy sól jodowaną z solą peklową. Nacieramy schab, wkładamy do pojemnika, przykrywamy i na kolejne 24 godziny wrzucamy do lodówki.
  • I znów wyciągamy mięso z lodówki, płuczemy z soli i osuszamy ręcznikiem. Obrany i przeciśnięty czosnek przez praskę mieszamy z papryka słodka i majerankiem. Powstałą papką nacieramy schab, wkładamy do pojemnika i wstawiamy do lodówki na dobę.
  • Po tym czasie wkładamy schab do podkolanówki, wieszamy w ciepłym i przewiewnym miejscu. Suszymy 4 doby.
  • Kiedy nasz schab dojrzeje, wyciągamy go z podkolanówki, strzepujemy nadmiar przypraw i konsumujemy krojąc na cienkie plasterki.

Dla smakoszy „surowizny” warto dodać, że według tego przepisu doskonale wychodzi także szynka, polędwica wieprzowa jak i wołowa. Przy tych ostatnich jednak warto zmniejszyć ilość soli i czosnku przynajmniej o połowę.

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange