Zrębki wędzarnicze to specjalnie rozdrobnione drewno, które świetnie nadaje się do wędzenia. Zrębki są wytwarzane z selekcjonowanego, czystego drewna co jest bardzo istotne w procesie wędzenia.

Rozróżniamy różne granulacje zrębków, które są dostosowane do różnych rodzajów wędzarni.

Wielkość zrębków:

KL 13 – 13 mm,

KL 10 – 10 mm,

KL 08 – 8 mm,

KL 04 – 4 mm,

KL 02 – 2 mm

W naszych ogrodowych i turystycznych wędzarniach stosujemy zrębki KL 02 czasem KL04. Rozmiar zrębków zależy od modelu wędzarni.

Drewno do wędzenia a zrębki?

Do zalet zrębków należy przede wszystkim fakt utrzymania stałych paramentów. W przeciwieństwie do drewna mają one „bardziej” jednakową charakterystykę. Są mniej podatne na grzyby i pleśnie dzięki temu, że mają niską wilgotność. Rozdrobnienie zrębków ułatwia utrzymanie suchości, przeważnie ich wilgotność wynosi ok. 10%. Aby uzyskać taka wilgotność zrębków, są one suszone w temperaturze 600 stopni Celsjusza. Suszenie likwiduje zarodki pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów.

Czystość zrębków również nie powinna być pomijana. Staranna selekcja, odkorowanie zapewniają pożądaną jakość uzyskanego podczas spalania dymu wędzarniczego. Zrębki są odpowiednio odpylane co wpływa na ich równomierne spalanie. Dzięki zachowaniu jednorodności zrębków, łatwo utrzymuje się stałą temperaturę podczas ich spalania a wędzone produkty uzyskują właściwa barwę i aromat!

Rodzaje zrębków – gatunki

W zależności od rodzaju użytego drewna otrzymamy różny efekt naszego wędzenia. Warto o tym pamiętać w momencie podejmowania decyzji o zakupie. Ponadto należy zorientować się, czy wybrany przez nas gatunek będzie odpowiedni do posiadanego przez nas rodzaju mięsa. Niektóre gatunki mogą być uniwersalne, inne będą lepiej nadawały się do ryb czy drobiu. Oczywiście, wszelkie mieszanki różnych gatunków zrębek własnego pomysłu nadadzą naszym wędlinom niepowtarzalny smak.

Przyjrzyjmy się zatem kilku najpopularniejszym rodzajom drewna używanych do produkcji drewna wędzarniczego.

Olchowe drewno powszechnie uważane jest za najlepsze do wędzenia. Z tego powodu jest ono najczęściej wybierane. Nadaje się świetnie dla każdego rodzaju mięs i ryb. Olcha nada naszym wyrobom wędzarniczym piękną ciemnożółtą barwę.

Drewno bukowe zajmuje drugą pozycję wśród najpopularniejszych. Stosowane jest przede wszystkim do wędzenia wieprzowiny i ryb.

Dąb to drzewo występujące w dwóch odmianach. Dąb czerwony jest jednym z najszybciej palących się odmian. Nada Twoim wędzonkom wyczuwalny smak miodu i piękną brązową barwę. Z kolei dąb biały jest zdecydowanie łagodniejszy, świetnie nadający się do wędzenia wołowiny, ryb i drobiu.

Czy zrębki to to samo co trociny?

Nie należy mylić zrębków z trocinami. Zrębki są specjalnie przygotowanym rozdrobnionym drewnem, służącym do wędzenia lub jako biomasa, używana jako opał. Trociny natomiast są produktem ubocznym, powstałym w wyniku obróbki drewna, na przykład cięcia, heblowania lub toczenia. Do naszej wędzarni używajmy jedynie zrębków wędzarniczych, kupowanych bezpośrednio od renomowanego producenta, gdyż jedynie takie gwarantują otrzymanie dobrego końcowego rezultatu. Trociny mogą zawierać niechciane przez nas domieszki, na przykład drzew iglastych bądź fragmenty lakierowanych desek. Użycie takich trocin prawie na pewno zepsuje nam całą produkcję. Poza tym nie po to robimy własne wyroby, by faszerować je jakimś paskudztwem, prawda? Warto zatem poświęcić trochę czasu na zorientowanie się w ofertach renomowanych producentów zrębków. Dzięki dobrze podjętemu wyborowi na pewno zaoszczędzimy czas i pieniądze, a ponadto będziemy mieli pewność uzyskania oczekiwanych przez nas efektów wędzenia.

Moje doświadczenia ze zrębkami

Ze względu na zasadne argumenty, zdecydowałem się wędzić za pomocą zrębków. Obecnie wędzę w dwóch wędzarniach. Posiadam jedną małą turystyczną wędzarnię balkonową oraz dużą ogrodową. W małej wędzarni wędzę tylko i wyłącznie zrębkami, w dużej dodaje ich podczas wędzenia.

Przeprowadzając testy podczas wędzenia zrębkami w ogrodowej wędzarni, otrzymałem elegancko uwędzone, aromatyczne wędzonki. Aby uzyskać odpowiedni poziom dymu część zrębków celowo zmoczyłem w wodzie. Rozpałką dla zrębków było drewno.

Mój wybór producenta zrębków

Jako dostawcę zrębków wybrałem firmę AWPOL z Wierzchosławic, produkującą wysokiej jakości zrębki pod szyldem marki „ZRĘBEX”. Zakład posiada system zarządzania jakością, Certyfikat ISO 9001:2008. Zrębki posiadają pozytywne opinie Instytutu Przemysłu Mięsnego i Tłuszczowego, Państwowego Zakładu Higieny, Państwowego Inspektoratu Sanitarnego. Drewno użyte do produkcji zrębków spełnia normy PN-91/D-95018, PN-92/D-95008.

Ważne jest również pochodzenie drewna, zrębki z Wierzchosławic są produkowane z drewna pochodzącego z ekologicznie czystych obszarów leśnych podlegających Lasom Państwowym co również jest udokumentowane!

Firma AWPOL stale kontroluje jakość wytwarzanych zrębków wędzarniczych. Dzięki utrzymywaniu wysokiej jakości produktów, zrębki tej firmy są cenione w kraju i za granicą. Warto nadmienić iż większość produkcji jest kierowana do odbiorców hurtowych oraz zakładów wędliniarskich.

Firma AWPOL oferuje zrębki:

olchowe – ZRĘBEX GOLD,
bukowe – ZREBEX CLASSIC,
bukowe i olchowe – ZRĘBEX SPECIAL,
dębowe – ZRĘBEX STRONG.

Dane kontaktowe producenta

Firma Wielobranżowa „AWPOL”
Adam Wider

Wierzchosławice 429
33-122 Wierzchosławice
województwo małopolskie

Telefon: + 48 14 679 71 01

Faks: + 48 14 679 71 01

E-m@il: biuro@fwawpol.pl

Strona WWW: www.fwawpol.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange