Pyszna i prosta w wykonaniu kiełbasa słoikowa. To idealna propozycja dla osób chcących wypróbować swoich sił w przygotowaniu własnych wędlin. Domowa konserwa idealnie nadaje się dla osób o wrażliwym żołądku. Jej termin przydatności to około 3 miesiące, dezeli ją dobrze wykonacie to nie będziecie mieli szansy przekonywania się o długiej dacie domowej konserwy. To idealna propozycja dla wszelkiej maści turystów, traperów, wędkarzy i myśliwych. Raz zrobicie domową słoikówkę i nie będziecie chcieli patrzyć na sklepowe konserwy. 

Przepis na domową konserwę inaczej zwaną kiełbasą słoikową jest banalny i nie wymaga dużych nakładów pracy.

Skład domowej kiełbasy słoikowej

  • 2 kg wieprzowej łopatki lub karkówki, możecie pomieszać
  • sól:
    – 10 g zwykłej soli kuchennej
    – 20 g peklosoli
  • główka czosnku
  •  słoiki o szerokim otworze
  •  liście laurowe (po 1 – 2 na 1 słoik)
  • ziele angielskie
  • czarny pieprz
  • opcjonalnie możecie wykorzystać inne przyprawy, jałowiec, majeranek, papryka ostra
  • łyżka smalcu na słoik

Wykonanie kiełbasy słoikowej:

  1. Mięso myjemy i kroimy na kawałki o rozmiarze 1X1 cm.
  2. Mięso dokładnie mieszamy z solą i odstawiamy do lodówki na 5 dni. Każdego dnia mieszamy mięso i sprawdzamy czy się nie psuje.
  3. Po 5 dniach szykujemy słoiki, należy je dobrze umyć i wyparzyć wraz z nakrętkami.
  4. Mięso dokładnie mieszamy z przyprawami (pomijamy pieprz, liść laurowy i ziele angielskie te dodamy później), czosnkiem przepuszczonym przez praskę i nakładamy do słoików. Poziom mięsa powinien być na 3/4 wysokości słoika.
  5. Do słoika wlewamy wodę tak aby przykryła mięso.
  6. Na wierzch dajemy pieprz, liść laurowy i ziele angielskie, na to łyżkę smalcu.
  7. Słoiki zakręcamy dokładnie.
  8. Słoje wsadzamy do garnka z wodą, której poziom musi być co najmniej równy poziomowi mięsa w słoju. Na dno możemy dać szmatkę, która uchroni garnek przed plamami.
  9. Całość powoli gotujemy w sposób taki aby nie zagotować wody. Wędlina ma się sparzyć, woda mrugająca! Czas parzenia wynosi minimum 2h. Po tym czasie wyłączamy i zostawiamy do wystudzenia się kiełbasy słoikowej.
  10. Na następny dzień słoiki umieszczamy w piekarniku i nastawiamy temperaturę 140 stopni. Słoiki wstawiamy do zimnego piekarnika! Czas pieczenia 2h, po tym czasie konserwy muszą się wystudzić. Jak osiągną niską temperaturę mogą zostać przeniesione do lodówki. Kosztujemy po całkowitym wystudzeniu!