Makrela wędzona jest moją ulubioną rybą. Tłusta, soczysta po prostu wyśmienita. Od niedawna sam wędzę makrele w moich wędzarniach. Problemem jest zakup surowej makreli. Ja kupuję makrelę w Selgros lub w Auchan czasem na stoiskach rybnych w pobliskiej hali jednak tam jest ona rzadkim gościem.
Makrela wędzona – przepis
Przygotowanie makreli do wędzenia nie jest trudne. Ważne aby kupione ryby były w miarę świeże. Wiadomo nie będą one takie jak po złowieniu jednak trzeba zwracać uwagę na to co się kupuje. wybieram sztuki powyżej 300 gramów!
Solenie makreli
Do solenia wykorzystuję tylko sól morską. Ilość soli – pół małej łyżeczki na 1 sztukę makreli. Sól dokładnie wcieram w najgrubszych miejscach – grzbiet. W miejscach gdzie mięsa jest mniej solę bardzo delikatnie lub w ogóle. Resztę soli wysypuję na skórę ryby.
Do wędzenia używam doskonałych haków do ryb. Zapewniają one wygodne wędzenie bez ryzyka spadnięcia ryby – haki do wędzenia ryb.
Wędzenie makreli
Ryby wędzę w następujący sposób:
-
- Osuszanie w temp 40 stopni na pełnym przewiewie (otwarty wylot kominowy), bez dymu przez 1 godzinę.
- Wędzenie z dymem w temperaturze od 60 – do 80 stopni -1 godzina (komin zamknięty).
- Studzenie na wolnym powietrzu.
Do wędzenia używam drewna z jabłoni i olchy oraz/lub zrębków. Ryby można jeść tuż po wyjęciu z wędzarni.
Uwielbiam makrelę wędzoną. Szkoda, że nie mam gdzie jej kupić.
Witaj dzięki za wskazówki, może jeszcze podpowiesz co robić by mięsko makreli nie miało goryczki(taki posmak) czy to zależy od solenia, suszenia?
pozdrawiam
Andy
Dobre pytanie, przyznam jednak, że nie znam odpowiedzi. Na pewno trzeba zadbać o to by ryba była sucha przed wsadzeniem do wędzarni.
Gorycz bierze się z wilgoci. Trzeba najpierw dokładnie osuszyć wędzarnię (godzina, przy otwartym kominie, ogień na full), dokładnie osuszyć mięso- godzina na 40° komin otwarty. Drewno musi być suche, wysezonowane i bez kory.
Wg mnie gdy drewno jest wilgotne lub ryba mało obsadzona to jest posmak kwaskowy.Podobnie jest przy wędzeniu mięsa.
Makreli po złowieniu należy spuścić krew i wyjąć wnętrzności.
Czy po nasoleniu ryby dajesz jej jeszcze trochę czasu czy od razu zaczynasz wędzić? Pozdrawiam
Osuszam wiec ryba ma trochę czasu.
Co się kryję za tym że ryby mają goryczkę?
1 -są przewędzone za długo dostawały zimnego mokrego dymu a poznać to można po czanym osadzie.
2- zła sól.Powinno używać się kamienną niejodowaną przeznaczona do ogórków konserwowych a nie jakieś ważone – jodowana dawać może goryczkę
3-drzewo wbrew pozorom ważna sprawa,olcha jesion dąb da goryczkę bo jest za ostre więc do ryb stosuję owocowe tylko wiśnią śliwą ,od biedy jabłonką.
Wówczas wyjdzie słodziutka i tłusta że paluchy lizać
Gorycz w makreli jest z tej czarnej otoczki w środku makreli , należy ją bezwzględnie usunac !!! inaczej będzie miała posmak gorzkawy.pozdr.
Goryczka w makreli podstawowy błąd to za dużo dymu nie może być za dużo dymu jak jest za dużo dymu skrapla się woda robi się kwaskowy posmak i goryczka się wkrada .Drzewo jesion i tez nie może być wysuszony na wiór musi byc wilgotne dębiny olchy nie używamy do ryb daje to goszkawy posmak mięsa używamy jesion i jablon bez kory temp 50-55 stopni nie więcej powyżej tej temperatury wysuszamy już mięso a co do soli zwykła sól kamienna kilka razy się nie uda aż w końcu dojdzie się o co chodzi w tym