Wyroby z szynkowarów stają się coraz bardziej popularne. Domowe wędliny z szynkowara są stosunkowo tanie i łatwe w produkcji. W szynkowarze przygotujecie pyszne wyroby z drobiu, wołowiny, wieprzowiny a nawet ryb.
Kontrola temperatury parzenia – dwa termometry
Przy parzeniu w szynkowarach stosuję dwa termometry. Jeden kotłowy do kontrolowania temperatury wody w jakiej przebywa szynkowar, drugi szpilkowy wbity w środek wyrobu. Zadaniem termometru szpilkowego jest wskazanie momentu w którym wyrób osiągnie odpowiednią temperaturę. Dzięki tej metodzie wiem w jakiej temperaturze parzę wyrób i mam pewność, że osiągnę właściwą temperaturę wewnątrz wyrobu.
Ile wody? Parzymy w ciepłej a może zimnej wodzie?
Szynkowar należy umieścić w garnku z zimną wodą z wyłożoną na dnie ściereczką. Woda powinna być na poziomie 1 cm od górnej krawędzi szynkowara. Taki zestaw powoli podgrzewamy.
W jakich temperaturach parzyć wyroby w szynkowarze?
Parzenie powinno odbywać się wodzie o temperaturze 75 – 80 stopni. Zadaniem parzenia jest uzyskanie wewnątrz wyrobu temperatury 72 stopni. Osiągnięcie 72 stopni daje pewność, że wyginą wszelkie bakterie a mięso będzie takie jak być powinno. Po uzyskaniu tej temperatury należy zakończyć parzenie i schłodzić szynkowar w zimnej wodzie. Zachowanie odpowiedniej temperatury parzenia wpływa korzystnie na jego postać. Wyrób jest soczysty ale nie surowy.
Parzenie wyrobów w szynkowarach z woreczkiem
W wielu szynkowarach stosowanie woreczków jest obligatoryjne, zwłaszcza w tych z aluminium. Niektóre wyroby wymagają zastosowania woreczka. Dotyczy to przepisów, w których trzeba zachować np. galaretkę. W tym przypadku trzeba umiejscowić punkt wbicia termometru powyżej poziomu wody.
Parzenie wyrobów w szynkowarach bez możliwości mierzenia temperatury wewnątrz wyrobu
Niektóre konstrukcje szynkowarów lub przepisy na wędliny nie pozwalają na mierzenie temperatury wewnątrz wyrobu. Wtedy należy podgrzać wodę do temperatury 75-80 stopni i licząc od tego momentu parzyć wyrób około 10 minut na 1 cm przekroju wyrobu. Czyli mając wyrób o średnicy 12 cm, parzyć go 120 minut.
Należy utrzymać stałą temperaturę wody w garnku na poziomie 75-80 stopni i jej nie przekraczać. Temperatura parzenia jest niezwykle istotnym czynnikiem, który wpłynie na jakość przyszłego wyrobu. Przegrzanie lub parzenie w zbyt niskiej temperaturze sprawi, że wyrób będzie zbyt suchy lub surowy.
Dlaczego na moim termometrze, dołączonym do szynkowaru, drób pokazany jest przy 90C, krowa przy 70C, swinka 80C. Wodę lekko gotuje. Czy to znaczy, że robię błąd i szynka z indyka jest przegrzewana??