Po kilku niestety nieudanych próbach, testowaniu różnych przepisów przedstawiam Państwu przepis na Polędwicę Sopocką, która praktycznie konsystencją przypomina tą sklepową, jednak o wiele lepiej smakuje. Polędwica doskonale nadaje się na kanapki, zdecydowanie przypadnie do gustu dzieciom, które ja wręcz uwielbiają.

Polędwica Sopocka przygotowanie

  • schab bez kości, w tym przypadku 5 kg, pokrojony na kawałki ok. 1 kg,
  • sól peklowa – na 5 litrów zalewy 10 opakowań po 50 g,
  • 4 rozgniecione ząbki czosnku
  • 5 g kolendry
  • 20 g cukru
  • 5 pokruszonych liści laurowych
  • 25 pokruszonych ziaren pieprzu
  • 4 goździków
  • 25 pokruszonych ziaren ziela angielskiego

Wykonanie Polędwicy Sopockiej

Mięso starannie oczyszczamy z błon i włókien. Następnie płuczemy w zimnej wodzei i osuszamy ręcznikiem papierowym. Kroimy schab na kawałki ok. 1 kg i nacieramy rozgniecionym czosnkiem. Tak przygotowane mięso odstawiamy w chłodne miejsce.

polędwica sopocka zalewa peklowanie w solance z przyprawamiDo garnka wlewamy wodę. Dodajemy sol peklową oraz przyprawy, zagotowujemy i pozostawiamy do ostygnięcia.
Po ostygnięciu zalewy do temperatury pokojowej nastrzykujemy  każdy kawałek mięsa w ilości 50 – 60 ml to jest ok. 10 nakłuć. Resztą zalewy zalewamy mięso. Odstawiamy do lodówki na 5-7 dni, pamiętając o obracaniu.

Po upływie przynajmniej 5 dni wyjmujemy mięso z zalewy, płuczemy, wkładamy do siatki i wieszamy w chłodnym miejscu, aby nasza polędwica odciekła i się osuszyła.

 

polędwica sopocka nastrzykiwanie solankąNastępnego dnia wędzimy drewnem w tym przypadku olchowo – bukowym. Mięso wkładamy do uprzednio ogrzanej wędzarni (minimum godzina), temperatura stabilna ok 30-40 stopni. Wyroby osuszamy ciepłym powietrzem około 30 minut do około godziny w temp. 30-40 stopni. 
Potem zaczynamy właściwe wędzenie, które powinno trwać około 2 – 2,5 godziny. Wędzimy gęstym dymem w temperaturze 35 – 45 stopni.

Dwa rodzaje „wykończenia” polędwic.

Polędwice można parzyć po wędzeniu lub nie – spożywane na surowo.

Dla polędwicy którą będziemy parzyć trzeba zwiększyć temperaturę do 55-60 stopni i wędzić w takiej temperaturze przez 30 minut. Następnie polędwice parzymy w wodzie o temperaturze 80 stopni do osiągnięcia wewnątrz wędliny temperatury 70 stopni. 

Dla polędwicy, która będzie spożywana na surowo, bez parzenia, zwiększamy temperaturę do 70-80 stopni i wędzić przez 30 minut. W ten sposób polędwica jest podpiekana.

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange