Wędzi się w niej wspaniale. Jest pojemna, łatwa w montażu. Docelowo będzie obudowana i zaopatrzona w nowy komin. Na razie jest to wersja testowa.
Wędzarnia z metalowej szafki – budowa
Wykopany został dół na wędzarnię i 3 metrowy kanał oraz wejście do paleniska. Na jego dnie umieszczono granitowe kostki, na których spoczywa komora wędzarni. Kostki tworzą opaskę dla wędzarni. Wędzarnia jest zagłębiona około 40 centymetrów. Od frontu idzie 3 metrowy, podziemny kanał dymowy wyłożony również kostkami. Prowadzi on do paleniska, jego szerokość i wysokość wynosi około 25 cm. Palenisko ma wejście zrobione z 3 schodków, jest ono częścią kanału.
Komora wędzarni została przerobiona z metalowej szafki. Dno szafki zostało obcięte. Szafka była podzielona na 3 osobne komory, zamykane drzwiami. Przegrody zostały usunięte a troje drzwi zespolone w jedną całość i skrócone o około 40 centymetrów – reszta szafki jest wpuszczona w opaskę z kostek. W środku przyspawane zostały po bokach poziomo kątowniki, na których opierają się kije wędzarnicze. W górze szafki został wycięty otwór na komin wykonany z rury od kozy. Sterowanie stanowi wiadro, które nakrywa się na wylot komina.
Ładna konstrukcja. Mam podobną, wykonaną z szafki bhp. W dnie wyciąłem otwór, w który wprowadziłem rurę z paleniska. Wyciąłem ściankę działową w szafce. Nie mam komina. Dym uchodzi przez kratki wentylacyjne w drzwiach szafy. Nie dysponuję zdjęciami, ale szafa jak i palenisko jest obłożone kostkami kamiennymi. Konstrukcja służy mi od 11 lat. Pozdrawiam Czesław
Dziękuję za opis, jak Pan zrobi fotki proszę o przesłanie. Pozdrawiam!
praktyczna i zapewnie dobr w dzialaniu, a obok moj ulubiony plyn chlodzacy,,,lubie to ,, pozdrowka za wody a kielbaske zrobbimy na swieta !!!!!